Technologie, které jsou určené k úpravě vody na koupání nebo i k přímé spotřebě, pracují s pomocí různých materiálů. Nejběžnějším z nich je ostrohranný křemenný filtrační písek, který pochází z českých pískoven.
- Po vytěžení se třídí podle zrnitosti.
Na kvalitě náplně filtračních zařízení závisí konečná čistota vody.Tu poznáme i na první pohled. Tříděný bezprašný křemenný písek do filtrace se ke svým zákazníkům dostává většinou ve třech velikostních kategoriích zrna.
- 0,4 až 0,8 milimetru.
- 0,6 až 1,2 milimetru.
- 1 až 2 milimetry.
Velikost zrna se volí podle technologie, do které je písek jako filtrační materiál použit. V tomto případě se lze naprosto spolehnout na výrobce filtrace, který doporučí tu správnou velikost i druh.
Až se hrany obrousí, je čas na výměnu
Kromě přírodního písku nacházejí své uplatnění i jiné druhy přírodních filtračních materiálů. K těm patří například dnes čím dál více využívané zeolity. Vysokou účinnost má i průmyslově vyráběné ostrohranné filtrační sklo.
- Co mají všechny tyto materiály společné?
- Pochopitelně, že nevydrží věčně. https://www.levneknihy.cz/trygve-gulbranssen/vecne-zpivaji-lesy/139369
- Za nějakou dobu se jejich ostré hrany obrousí a tím pádem ztrácejí schopnost plnit svou čistící funkci.
- Ve chvíli, kdy k tomuto efektu dojde, je čas na výměnu filtrační náplně.
Pokud využíváte písek nebo zeolit, pak není nutné obsah filtrační nádoby hned vysypat do popelnice. V zimě může docela dobře posloužit jako posypový materiál anebo s ním můžete obohatit zahradní substrát, který se tímto způsobem přirozeně nadlehčí. Přesto, že křemenný písek prochází před zabalením do konečných obalů praním a sušením, je nutné ho před prvním filtračním cyklem krátce, ale důkladně proprat a procházející vodu odvést do odpadu.
- Je také doporučeno během koupací sezóny pravidelně pískovou náplň čistit.
- Tím pádem vám může vydržet i na několik koupacích sezón.