Jak můžete bydlet

Po anglicku
O Angličanech se říká, že jsou “studení čumáci”. Jestli je to pravda říct nemůžu, ale zařízení bytu “po anglicku” takové určitě není. Hlavní barvou je sice bílá, světlounce modrá či fialová, ale prostředí rozhodně nepůsobí chladně, ale ani minimalisticky.
Dominantní bývá velký krb a pohodlná křesla, přesně na to sednout si s čajem. Častý bývá zařízení ala anglický venkov. Nenechte se zmýlit, nejedná se o žádnou chalupu. Doplňky jsou ve například luční květy, větvičky apod. Žádné kýče, jen vkusné doplňky
obývací pokoj viktoriánský
Viktoriánsky
Ne příliš obvyklé a už vůbec ne levné, za to velmi originální a krásné. Pro milovníky historie jako dělané. Řídí se viktoriánskou dobou (období vlády anglické královny Viktorie na přelomu 19. a 20. století)
Dominantním prvkem jsou velké lampy jakoby zapomenuté z dávných dob, výrazná a zdobená křesla či pohovky a velké nástěnné obrazy. Barevně jsou pokoje situovány do žluté, hnědé nebo béžové barvy.
Bydlete jako ve Skandinávii
Tenhle interiér je vhodný pro minimalisty a milovníky eco stylu. Je strohý, ale praktický a čistý. Září bílou barvou a je ozdoben jen několika rostlinkami. Jinak v bytě nenajdete žádné ozdůbky, jen věci, které se dají využít. Dominantní jsou velká okna (nejčastěji s dřevěnými rámy)
parapet s kaktusy
Glamour aneb obklopte se luxusem
Milujete luxusní nábytek a rádi se obklopujete jen tím nejlepším? Tak je pro vás tento styl tím nejideálnějším. I když v něm najdete hlavně drahé kousky jako lustr, pohovky nebo drahé vázy, určitě nesmí být pokoj přeplácaný. Potom se všechno slije dohromady a byt působí spíš jako ikea nebo zlatnictví. Barvy se vybírají vzhledem k nábytku. Většinou se volí méně výrazné, aby nezanikla krása například té drahé ručně malované vázy.
Ať tak či tak nejdůležitější je vybrat si to, co se vám líbí nehledě na to, že se tahle židle přesně nehodí do vašeho anglického stylu. Sedět na ní budete vy a ne interiérový kritik.

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak přizpůsobit bydlení orgánovým hodinám?


Dennímu cyklu slunečních pochodů v souvislosti s otáčením planety Země kolem Slunce se lidé přizpůsobovali již ve starověku a bylo pro ně rozhodující ctít vesmírné zákony. Především ty vesmírné, nejen hmotné – materiální, tedy fyzikální. Lidé dříve více ctili energetické zóny, jejich působení na člověka, rovněž denní cyklus lidského těla v souvislosti s hormonálními změnami a prací orgánového tělesného systému. Jinak se zkrátka cítíme ráno, jinak navečer, každý orgán má vrchol své činnosti v jinou denní dobu a tomu bychom měli přizpůsobit i rozmístění místností v domě a jejich zařízení nábytkem.
obývák s velkým oknem

Protichůdné síly musí být v rovnováze

Základ by se mohl opřít o starověké učení Asiatů, kteří jej zkráceně definují jako vyváženost dvou protichůdných sil. V přírodě i v celém vesmíru musí panovat rovnováha, jinak by nemohlo nic fungovat. Musí být v rovnováze odstředivé a dostředivé síly, jinými slovy Jang a Jin (Yang a Yin).  Těm bychom mohli přizpůsobit i koncepci interiéru našeho bytu.
V zásadě platí, že směrem k severní a západní straně domu, která se svou polaritou blíží k dostředivé (stahující, zklidňující) síle Jin, patří místnosti relaxační. Nejvíce klidu a intimity zažíváme v koupelně, na toaletě, v ložnici, ve spíži, v šatnách, na chodbách, nebo třeba v prádelně.
dům v americkém stylu
Naopak jižní a východní strana jsou optimální pro oživující místnosti (Jang), tedy extrovertnější, expanzivnější. Tam patří kuchyně a obývací pokoj. Dětský pokoj by měl být umístěn v podobě jakéhosi kompromisu mezi Jin a Jang, třeba na jihozápad nebo na severovýchod. Okna na jihozápad více ocení děti, které jsou více aktivní navečer a odpoledne, ty severozápadní zas tzv. ranní ptáčata.
Podle této zásady pochodu Slunce a orgánových hodin není pochopitelně snadné řídit se exaktně, některé byty jsou zkrátka koncepčně směrovány pouze k jedné světové straně. Ty, co jsou celkově orientované na jih, tedy více Jang, ty zřejmě nebudou vyhovovat lidem introvertnějším. Naopak extrovert se nebude dobře cítit v bytě směrovaném na sever nebo na západ.

Společné bydlení, a na co se připravit

Ačkoliv jste spolu možná trávili většinu nocí, sestěhování je velký krok, který s sebou přináší velké množství změn. Pokud se jedná o váš byt, budete muset přijmout spoustu nových věcí, a naučit se dělat kompromisy. Nyní už to totiž nebude jen váš byt, ale společné bydlení, kde by se doma měli cítit oba.

společné vaření

Na jaké změny je potřeba se připravit?

Nejspíš jste až doposud byli zvyklí, že máte koupelnu jen pro sebe, jenomže to se změní. Že je vaše koupelna dost velká pro oba? Počkejte, až budete potřebovat k zrcadlu, a partner si tam bude čistit zuby, nebo partnerka dělat make-up. S nutnou potřebou použití toalety vás možná překvapí, že má partner ve zvyku trávit na záchodě větší množství času, třeba i s mobilem. Rutina obou partnerů, která byla až doposud rozdílná se začne měnit, a ne všechny tyto změny budou příjemné, obzvlášť, pokud je jeden perfekcionista, a druhý tak trochu nepořádný. Připravte se na to, že možná budete své věci nacházet na jiném místě, než jste byli zvyklí. Ve vaší lednici se začne objevovat jídlo, které jste doposud neznali, a zabírat vám místo. Tohle je obzvlášť náročné pro perfekcionisty, kteří milují pořádek, a přivedou si domů nepořádného partnera, který má ve zvyku všude nechávat poházené oblečení, obaly od sladkostí, nebo neumyté nádobí. Dále je pak potřeba zvyknout si na cizí návštěvy, tedy rodinu a přátele partnera. Možná jste právě chtěli klidný den, a trochu odpočinku, ale najednou máte doma potencionální tchýni, která vám vypráví své zážitky z mladí, nebo partu lidí, kteří jsou hlučnější, než vaši přátelé, a roztahují se po celé pohovce.

kufry s oblečením

Co změnit ještě před sestěhováním?

Váš partner/partnerka bude potřebovat místo na své věci. A tak chtě nechtě, musíte přehodnotit, co potřebujete, a co musí jít pryč. Nebude stačit jeden šuplík, a police v kuchyni, pokud má jít o společný život. Musíte být ochotní nabídnout přesně tolik prostoru, kolik zůstane vám. Půl na půl. 

Jakou máte představu o mobilheimech

Představy o mobilních domech se mezi lidmi mohou výrazně lišit a je to dáno zejména tím, že zpočátku se na našem trhu objevovaly domy na podvozku, nezateplené a určené pouze pro letní sezónu, anebo za vhodného počasí od jara do podzimu. Jakmile udeří mrazy, bydlení v takových objektech prakticky nepřipadá v úvahu už jen proto, že vám uvnitř může namrzat vodovodní potrubí, a pochopitelně to s komfortem nemá nic společného. Vytápět takový objekt nemá smysl a navíc je to i nebezpečné z hlediska nebezpečí vzniku rozsáhlého požáru.

moderní bydlení

Mobilheimy však ze scény nezmizely, právě naopak zájem o ně začal narůstat zejména od chvíle, kdy výrobci přišli s řešením objekty zateplovat a přizpůsobit je celoročnímu bydlení. Tím se začalo i s budováním konstrukcí větších rozměrů a hmotnosti a dnes se můžete běžně setkat s mobilheimem Top-mobilnidomy.cz o hmotnosti nad pět tun, který takříkajíc nemá nic společného s těmi sezonními domky na „kolečkách“.

interiér mobilheimu

V souvislosti s vytápěním domů se dostáváme k zajímavému tématu úspory nákladů na bydlení. Mnoho mobilheimů je opatřeno certifikátem pro nízkoenergetické stavby třídy B a navíc máte možnost vytápět přízemní bungalov dřevem. Krbová kamna a palivové dřevo, to jsou atributy, s nimiž snížíte své výdaje na minimum a můžete si pak dovolit žít mimo město, v poklidu někde v rekreační lokalitě a vyhýbat se stresu, který je ostatně jednou z hlavních příčin všech civilizačních onemocnění.

Jestliže jsme tu naznačili pobyt v mobilní dřevostavbě v zimních měsících, pak bychom měli zmínit i letní období, kdy den co den vyjdete na vlastní zahradu, můžete tu pěstovat zeleninu, dýchat čerstvý vzduch a čerpat energii z prostředí, odkud to jde mnohem lépe, než v městské zástavbě, v té „betonové džungli“ plné smogu, chaosu, hluku, špatných mezilidských vztahů a dalších nástrah a nepříjemností.