Kde jsou ty časy, kdy se slunečnicová semínka sypala jen do krmítek ptákům. Dnes najdou široké uplatnění i v domácí kuchyni a nejen ona. U některých semínek se mluví o superpotravinách, které mají nevídaný obsah vitamínů a nenasycených mastných kyselin, ale proč se hned pohybovat ve světě superhrdinů. Prostě je normálně používejte a jezte a budete zdraví. Ať už do salátů nebo do kaší, do pečiva, do masových směsí, smoothie nápojů, jogurtů a dalších pokrmů. Fantazii se meze nekladou a na internetu a v různých časopisech pro gurmány najdete inspirace dost.
Druhy semínek
· Lněné semínko
Osvědčilo se mi nejvíce při pečení a při přípravě salátů a domácího müsli. Ideální je ho před použitím trochu opražit, zvýrazní se tím jeho chuť. Můžete si vybrat mezi zlatým, hnědým nebo loupaným. Užívá se také v těhotenství, hlavně odvar z něj.
· Sezam
Můžete v něm obalovat maso před smažením, dělá se z něj sezamová pasta, která má také mnohostranné využití v kuchyni. Olej je dobrý do salátů, stejně tak i semínko samo. Hodí se výborně i na pečivo. Koupíte ho loupaný i neloupaný.
· Slunečnicové semínko
Opražená se dají mlsat samotná. Jinak je známý olej a jejich použití do pečiva, salátů, štrůdlu a dalších pokrmů.
· Chia semínka
Hit posledních let. Jejich pozitivních vlastností a způsobů použití je mnoho .
· Konopné semínko
Má příjemnou oříškovou chuť a je ideální do studené kuchyně. Podporuje u žen laktaci. Můžete ho koupit loupané nebo neloupané a jíst po lžících i samotné.
· Dýňové semínko
Výborný je dýňový olej do salátů nebo polévek. Semínka se dají mlsat upražená samotná nebo přidávat do pečiva, či salátů.
· Makové semínko
Součást pečiva, kaší nebo i domácího müsli a samozřejmě obrovsky populární v české sladké kuchyni.
· Hořčičné semínko
Vhodné do zálivek na saláty nebo při zavařování.