Dennímu cyklu slunečních pochodů v souvislosti s otáčením planety Země kolem Slunce se lidé přizpůsobovali již ve starověku a bylo pro ně rozhodující ctít vesmírné zákony. Především ty vesmírné, nejen hmotné – materiální, tedy fyzikální. Lidé dříve více ctili energetické zóny, jejich působení na člověka, rovněž denní cyklus lidského těla v souvislosti s hormonálními změnami a prací orgánového tělesného systému. Jinak se zkrátka cítíme ráno, jinak navečer, každý orgán má vrchol své činnosti v jinou denní dobu a tomu bychom měli přizpůsobit i rozmístění místností v domě a jejich zařízení nábytkem.
Protichůdné síly musí být v rovnováze
Základ by se mohl opřít o starověké učení Asiatů, kteří jej zkráceně definují jako vyváženost dvou protichůdných sil. V přírodě i v celém vesmíru musí panovat rovnováha, jinak by nemohlo nic fungovat. Musí být v rovnováze odstředivé a dostředivé síly, jinými slovy Jang a Jin (Yang a Yin). Těm bychom mohli přizpůsobit i koncepci interiéru našeho bytu.
V zásadě platí, že směrem k severní a západní straně domu, která se svou polaritou blíží k dostředivé (stahující, zklidňující) síle Jin, patří místnosti relaxační. Nejvíce klidu a intimity zažíváme v koupelně, na toaletě, v ložnici, ve spíži, v šatnách, na chodbách, nebo třeba v prádelně.
Naopak jižní a východní strana jsou optimální pro oživující místnosti (Jang), tedy extrovertnější, expanzivnější. Tam patří kuchyně a obývací pokoj. Dětský pokoj by měl být umístěn v podobě jakéhosi kompromisu mezi Jin a Jang, třeba na jihozápad nebo na severovýchod. Okna na jihozápad více ocení děti, které jsou více aktivní navečer a odpoledne, ty severozápadní zas tzv. ranní ptáčata.
Podle této zásady pochodu Slunce a orgánových hodin není pochopitelně snadné řídit se exaktně, některé byty jsou zkrátka koncepčně směrovány pouze k jedné světové straně. Ty, co jsou celkově orientované na jih, tedy více Jang, ty zřejmě nebudou vyhovovat lidem introvertnějším. Naopak extrovert se nebude dobře cítit v bytě směrovaném na sever nebo na západ.